Kamil Różycki
Kamil Różycki| 

Dlaczego Tomasz Szmydt uciekł z Polski? Ekspert wskazał, kto na tym korzysta

Od ucieczki Tomasza Szmydta minął już jakiś czas. Sprawa jest jednak na tyle poważna, że wciąż nie milkną echa tej zdrady. Jak zauważa jeden z ekspertów, obecne podkręcanie polaryzacji społecznej jest na korzyść obcych wywiadów i to właśnie ono mogło być kluczowym celem tej ucieczki.

Dlaczego Tomasz Szmydt uciekł z Polski? Ekspert wskazał, kto na tym korzysta
Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś i poprosił o azyl władze w Mińsku (YouTube, Międzynarodowe Radio Białoruś)

Zaskakująca ucieczka polskiego sędziego Tomasza Szmydta miała miejsce na początku maja. Od tego czasu w polskich mediach i polityce zapanowało ogromne zjawisko polaryzacji. Jedni byłego sędziego krytykują, ale drudzy widzą w nim ideowca, który musiał się ratować.

Każda ze stron politycznego sporu w naszym kraju licytuje się obecnie, z kim zdrajca miał więcej wspólnego. Jak twierdzi Maciej Liskowski, taka reakcja polskiego społeczeństwa mogła być jednym z celów Rosjan.

Z pewnością nie korzysta na tym nasz kraj i służby, które mają walczyć z Rosjanami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oskarżają się nawzajem o agenturę. Ekspert: dochodzi do absurdu
Rosjanie mają duże doświadczenie jak w naszym, strasznie spolaryzowanym społeczeństwie, ten stan jeszcze bardziej pogłębiać [...] Szmydt to kolejna odsłona tego typu osłabiających nas działań. Obserwujemy wymiany tyrad polityków – kto go na sędziego mianował, kto go potem promował… - mówi analityk wojskowy Maciej Lisowski w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim".

Kluczowe będzie ustalenie, od kiedy Szmydt działał dla obcego wywiadu

Jak zauważa analityk, trudno jednoznacznie oszacować szkody, jakie wyrządził państwu Szmydt. Kluczowe będzie ustalenie, od kiedy zaczął on czynnie wspierać białoruski wywiad. Jest to wymagająca natychmiastowych efektów sprawa, ponieważ wielokrotnie sądził on w sprawach związanych z bezpieczeństwem.

Szkody mogły być najpoważniejsze, kiedy Tomasz Szmydt był, jak można przypuszczać, czynnym aktywem białoruskim w Polsce i działał, w sposób zakamuflowany na rzecz wywiadu tego wrogiego nam państwa. I zwróćmy uwagę — tylko w poprzednim roku orzekał on w około 150 sprawach odwoławczych związanych z poświadczeniami bezpieczeństwa - dodaje Lisowski.

Jednocześnie jak podkreśla Lisowski, służby już analizują wszystkie sądzone przez niego sprawy. Jest to rutynowe działanie w tej sytuacji, sprawdzające co, gdzie, kiedy i z kim łączyło Szmydta. Analizowane są także jego dotychczasowe kontakty prywatne.

Z definicji wszyscy wszystkie sprawy, którymi zajmował się Tomasz Szmydt, trafiły na "wirówkę", jak to mówi ppłk. Maciej Korowaj ( przyp. red. oficer wywiadu wojskowego rezerwy). Całość będzie dokładnie sprawdzana, odsiewana, filtrowana. I to już się dzieje od momentu ucieczki Szmydta. Osoby, z którymi miał kontakt, których sprawy prowadził, zostały "w reżimie higienicznym" odsunięte od wszelkich spraw. - tłumaczy analityk.

W konsekwencji ucieczki Szmydta polski rząd zapowiedział dodatkowe wsparcie 100 mln polskiego wywiadu. To jednak wciąż jest kroplą w morzu, pod względem możliwych pieniędzy, jakie powinno się przeznaczyć na ten cel.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić